Sectionals
-
Kimlee PC35603S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your transitional tastes. Its soft-to-the-touch fabric, in a versatile warm chocolate brown, is detailed with a subtle corded design for added flair. And with the included chaise offering plenty of space to stretch out, this sectional is a welcome companion for lounging with family and friends.
$1,399.95
$2,399.95
Save $1,000.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Kimlee |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing corner chaise, armless loveseat and right-arm facing sofa • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushionsWrapped in poly fiber • Accent pillWs included • PillWsWith soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feetWith fauxWood finish? • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight,Wrinkle-free lookWithout dips or sags that can occur over timeWith sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 141 inch(es) / 358.14 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 94 inch(es) / 238.76 cm |
| Weight | 320 lb(s) / 145.15 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 334 lb(s) / 151.5 kg |
| Volume | 155.5 cu. ft. / 4.40 cu. m. |
-
This sofa sleeper feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Boxmere U1310096 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)Experience modern luxury with this power reclining loveseat with console. The soft-to-the-touch leather and + More
-
This oversized chair feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
$1,579.95
Save $660.00
$919.95
DeepWakes PCU6260713 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Live and lounge luxuriously. This power recliner brings an ultra-stylish flair to your home’s central hub. + More
-
Whether your style is clean and contemporary or cozy modern farmhouse, this generously sized ottoman in a + More
-
This power lift recliner offers a world of comfort at your fingertips. Enjoy ultimate relaxation with its + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This oversized accent ottoman is a reflection of your + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
$2,129.95
Save $890.00
$1,239.95
Kimlee PC35603S3 3 pc Sectional with Double Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with double chaise is a reflection of + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This super chaise is a reflection of your transitional + More
